Oblečenie z druhej ruky?
V minulých dobách boli secondhandy veľmi zatracované. Ľudia, ktorí nakupovali neznačkové veci boli často zaradení do nižšej spoločenskej vrstvy, ktorá si viac nemohla dovoliť. V súčasnosti ich popularita však rastie a je to aj vďaka tomu, že sa ľudia začínajú správať uvedomelo. Reuse (teda znovu použi) je jedným zo základných princípov filozofie zerowaste (žiadny odpad). Oplatí sa však nakupovať v sekáčoch? A čo v nich určite nekupovať?
Z vlastnej skúsenosti môžem takéto obchody len pochváliť. Môžete v nich nájsť dokonca aj značkové kúsky za minimálne ceny. Niektoré sekáče mávajú akciu dňa, kedy za žiadny tovar nezaplatíte viac ako je suma dňa. Navyše šetria peniaze hneď dvakrát. Vo valnej väčšine sú handry zo sekáča veci, ktoré boli vyrobené poctivo. Nie sú to produkty fast-fashion značiek, ktoré sa po pár opratiach zožmolkujú alebo začnú púšťať nitky. Odporúčam však kvalitu prezrieť ešte v second hande – všímajte si hlavne čipky, vzory, gombíky a bežce. Vďaka nízkej cene si však viete vytvoriť originálne kúsky šatníka. Stačí prišiť na staré tričko novú čipku alebo ho skrátiť, zmeniť jeho strih a voilá – už sa vám nestane, že sa na ulici stretnete s osobou, ktorá má rovnaké oblečenie ako vy.
Druhou vecou je etická stránka veci. Určite viete, že bežné fast-fashion značky šijú svoje modely v Bangladéši a podobných krajinách, kde často pracujú aj deti. Môžete mať dobré svedomie, pretože takýto výrobok sa aspoň nevyhodí hneď po prvom použití, ale ideálne sa dopoužíva až kým sa neroztrhne. A ak sa dostane k človeku, ktorý pozná zerowaste možno sa stane ešte handrou, až kým sa naozaj nerozpadne. Takýmto jednoduchým krokom viete pomôcť planéte aj vy.
No a po tretie – nie ste aj vy zvedaví akú minulosť má daný textil za sebou? Od koho pochádza a koľko kilometrov precestovalo, kým sa dostalo až k vám?
Čo by ste však nemali kupovať sú spodná bielizeň, nočné košele alebo plavky, ktoré by ste si z hygienických dôvodov mali kúpiť vždy nové.