Kúpa použitého tovaru cez internet

Nová a lákavá elektronika za dostupnú cenu, produkty alebo médiá, ktoré už bežne v obchodoch nenájdete nakoľko vyšli z módy,… to je len pár dôvodov, prečo ľudia cez internet radi odkúpia tovar z druhej ruky, respektíve tovar, ktorý už bol používaný. Načrtol som iba zlomok dôvodov, pričom internet nám ponúka tony produktov, ktoré už povedzme nepochádzajú priamo z výrobnej linky, zato však lákajú svojou nostalgiou, poväčšinou však nižšou cenou. Na druhej strane ale máme určité nepríjemné tušenie či skôr skeptický pocit a štipku nedôvery v to, či odkúpená vec bude fungovať správne. To je zrejme jediná nevýhoda spomenutých nákupov vecí, aké už pred nami používal niekto iný. Takisto z prvého dojmu netušíme či bola daná vec používaná pol roka alebo 5 rokov, možno viac. Čím dlhšie bola používaná, tým je vyššia pravdepodobnosť jej poškodenia, ale nemusí to platiť vždy. Vo výbere by sme však každopádne mali byť opatrní a hlavne pozorní.

starý mobil

  • V prípade tohto typu nákupov máme dve možnosti a to kúpu priamo z druhej ruky, alebo od podnikateľa cez jeho e-shop, ktorý podlieha viacerým nutným opatreniam v prospech záruky za nezávadnosť daného tovaru.

nikon

V prípade e-shopu si môžeme vopred pozrieť recenzie na danú prevádzku, ale aj na konkrétny tovar a povinnosťou tejto prevádzky je takisto informovať, či je daná vec nová alebo odkúpená a teda či už bola používaná a v akom je technickom stave. Touto cestou vám takisto vzniká záruka na vrátenie tovaru. Právo na vrátenie produktu a návrat peňazí máme i v prípade jeho odkúpenia od bežnej osoby, ale situácia môže byť komplikovanejšia, právo by sme získali až súdnou cestou v prípade, ak by sme sa s dotyčným na vrátení nezhodli.
V oboch situáciách, či už vo forme prevádzky alebo kúpy z druhej ruky, sa za závadu ráta iba poškodená či nevyhovujúca časť, o akej ste neboli informovaní vopred. Ak ste vec kúpili cez e-shop a našli ste chybu o akej ste neboli informovaní, predávajúci môže vziať produkt späť a danú chybu odstrániť opravou.