Ako behať po horách s kŕčovými žilami
Pravidelný pohyb je jednou z najlepších metód, ako sa zbaviť kŕčových žíl. Ideálna je hlavne chôdza, takže ak máte radi turistiku, je to pre vás veľmi dobrá správa. Na druhej strane však pri problémoch s kŕčovými žilami platí, že nohy nesmiete namáhať extrémne. Ako teda nájsť zlatú strednú cestu, behať po horách a zároveň svojim nohám nepoškodiť ešte viac?
Behajte, no s mierou
Keď mi moja doktorka povedala, že u mňa začínajú kŕčové žily, bola to pre mňa neskutočná rada. Trpela nimi totiž aj moja mama, no ešte v dobe, kedy sa verilo, že pri kŕčových žilách musí človek ležať, ležať a ešte raz ležať. Doktorka ma našťastie vyviedla z omylu. Dnes sa na žily na práve naopak odporúča pravidelný pohyb. Ako ste už mohli pochopiť, ja pohyb, konkrétne turistku milujem, takže to bola pre mňa veľmi dobrá správa. Čo je však pri chôdzi s kŕčovými žilami dôležité je, že to s pohybom nesmiete preháňať. Ak pôjdete na hory, zvoľte si trasu, ktorá je mierna, maximálne stredne náročná. Žiadne desaťhodinové výstupy na naše najvyššie vrcholy nie sú vhodné.
Výlety si plánujte na chladnejšie obdobie
Teplo žilám nerobí dobre vo všeobecnosti a ak je spojené s pohybom, tak to platí dvojnásobne. Turistiku si preto plánujte na jar a na jeseň, teda na chladnejšie obdobia. V štyridsiatkach je aj tak tento druh pohybu nepríjemný, no a s kŕčovými žilami aj poriadne nebezpečný.
Nohy musíte pred túrou „ošetriť“
Keď sa vyberiete na turistiku, vždy si nohy poriadne natrite gélom na kŕčové žily. Zoberte http://bratislava.dnes24.sk/zoberte-rodinu-a-vyrazte-na-vylet-6-tipov-ako-prezit-sviatocny-den-274049 si ho aj so sebou a počas chôdze tak urobte pokojne niekoľkokrát. Ja so nohy natriem vždy, keď začnem pociťovať mierne pnutie alebo teplo. Na turistiku určite noste kompresné pančuche, ktoré vám predpíše lekár. Ak budete počas chôdze pociťovať bolesť alebo iné nepríjemné pocity v nohách, okamžite si urobte prestávku a nohy poriadne popreťahujte.