Adrenalínové zážitky
Prečo ale v dnešnej dobe ľudia, ktorí nemusia bojovať o svoje prežitie túžia po adrenalínových zážitkoch,…prečo sú blázni do týchto športov, prečo chcú zažívať tieto pocity, keď ich prežitie je isté? Aby sme našli odpoveď na túto otázku, musíme sa dozvedieť niečo viac o adrenalíne.
Pôsobenie adrenalínu.
Ako už tu bolo napísané, adrenalín zaplaví náš organizmus keď sa dostaneme do nebezpečnej situácie. Jeho produkciu neriadi mozog, ale naše telo, ktoré je pripravené zachrániť sa. Náš organizmus všetku energiu presunie do orgánov, ktoré budeme v tomto boji potrebovať – zrýchli sa nám tep, rýchlejšie dýchame a stúpne nám tlak. Počas zvýšeného adrenalínu v krvi sme vďaka tejto regulácii energie schopný podať lepšie výkony, vydržíme dlhšie a rýchlejšie behať, máme väčšiu silu a sme schopní sa postaviť silnejšiemu súperovi… všetko len v záujme prežitia.
Stav ohrozenia ale po čase pominie a naše telo, aby znížilo účinky adrenalínu (tep srdca, tlak) začne produkovať endorfíny.
Endorfíny
Tento hormón možno poznáte pod názvom „hormón šťastia“, a naozaj sa pod jeho vplyvom cítime šťastne. Zvýšená tvorba a následné uvoľnenie do organizmu je vlastne len reakciou na našu predchádzajúcu akciu (tvorba adrenalínu). V tele máme zásoby endorfínov, ktoré sú schopné sa uvoľniť okamžite, ako pominie pocit nebezpečenstva a my už nepotrebujeme podporu adrenalínu. Náš organizmus vytvorí toľko hormónu šťastia, koľko je potrebné na to aby prehlušil účinky adrenalínu. Platí tu priama úmera – čím viac adrenalínu tým viac endorfínov.
Takže o čom vlastne sú adrenalínové zážitky?…o pocite napätia, strachu a obáv o vlastný život, alebo o tom nádhernom pocite absolútneho šťastia, ktorý sa dostaví hneď po tom, ako zistíme, že sme zvládli pozbierať odvahu a zažili ( a hlavne prežili) niečo nebezpečné?