Viete, čo všetko súvisí s elektroinštaláciou vo vašom dome?
Elektroinštalácia v dome v sebe zahŕňa strašne veľa vecí. Aj ja, chlapec z paneláku, som si niekedy myslel, že príde pán z elektrikárskej firmy, namontuje niekoľko káblikov, pripojí na nich svetlá, umývačku riadu, práčku a sporák a pôjde domov. Potom som si ale postavil rodinný dom a veľmi rýchlo som pochopil, že zavádzanie elektriny nie je až tak jednoduché. Chcete vedieť, na čo všetko sa pripraviť? V skratke asi na toto.
Naťahanie káblov
Hovorí sa tomu „elektrické rozvody“ a v preklade ide o reálne naťahanie káblov vo vašom dome. Tieto práce musíte vykonať, respektíve si na nich zavolať odborníka, už počas stavby domu. bolo by asi nelogické najprv postaviť dom, omietnuť steny a potom ich opäť rozbúrať.
Pripojenie rozvodov na skrinku
Druhou časťou je pripojenie všetkých káblov a káblikov vo vašom dome na rozvodnú skrinku, ona je totiž hlavou všetkého, ona všetko riadi a bez nej si v dome nezasvietite ani nenavaríte na elektrickom sporáku.
Pripojenie domu na elektrinu
Je vám asi jasné, že vo vašej pivnici nebehá škrečok, ktorý vyrába elektrinu. Ďalším krokom je teda pripojenie samotného domu na elektrickú energiu, teda na stĺpy vysokého napätia alebo iné vedenie, ktoré sa nachádza v blízkosti vášho príbytku.
Čo všetko „sa napája“ v dome
Zásuvky, elektrické spotrebiče a svetlá. To sú tri veci, ktoré ste si určite domysleli aj sami. v rámci elektroinštalácie je však potrebné myslieť na viac vecí. napríklad na internet, vonkajšie osvetlenie, bojler, klimatizáciu, kúrenie, počítačovú sieť, anténové rozvody, videorozvody, tieniaca technika či kamerový systém. Inak povedané, všetko, čo bude v budúcnosti vo vašom dome fungovať na elektrickú energiu, potrebuje byť na elektrickú energiu pripojené. Ak si hovoríte, že nepotrebujete samostatnú zásuvku na počítač alebo rýchlovarnú kanvicu, verte mi, mýlite sa. Rozťahané káble od zásuvky k zásuvke skutočne nie sú dobrým, estetickým, praktickým a ani bezpečným riešením.