Ako pestovať VEĽKÉÉÉ rastliny na balkóne
Pestovanie okrasných, ale aj úžitkových rastlín na balkónoch, sa stalo veľmi populárnym. Ja mám to šťastie a pestujem na vlastnej záhrade pred vlastným domom, no aj napriek tomu som bola vždy presvedčená, že ľudia v panelákoch, by mali využiť aj tento drobný kúsok „zeme“, ktorý majú k dispozícii. Pred dvoma rokmi sa o niečo podobné začala zaujímať moja babka. Tak sme sa dohodli, že tento malý projekt skúsime zrealizovať spolu. Veľmi rýchlo sme prišli na to, že na balkóne môžete bez problémov pestovať obrovské palmy alebo tiahnuce sa cukety a tekvice. Balkón teda nie je priestor len pre muškáty a cherry paradajky v malých kvetináčoch. Samotné pestovanie sa absolútne nelíši do toho klasického. Rozdiel je však v tom, ako si pripravíte „ornú“ pôdu, teda balkón.
Začíname! Príprava balkónu
Ak sa rozhodnete pre pestovanie veľkých rastlín na balkóne, musíte počítať s tým, že s nimi nebudete môcť veľmi často hýbať. Môcť by ste aj mohli, no nebude to tak ľahké. Preto si všetko dopredu naplánujte. Kvetináče vám nesmú zavadzať v presúvaní sa, polievaní rastlín a samozrejme ani vo výhľade.
Ďalšou dôležitou vecou je vaše zábradlie na balkóne http://lmmont.sk/nerezove-zabradlia/. To musí byť dostatočne pevné, pretože ho budete využívať ako oporu pre rastliny. Tak napríklad tekvice, cukety a uhorky, zábradlie vyslovene milujú. Kovové zábradlia sa počas slnečných dní nahrievajú, takže plody rastú omnoho rýchlejšie a sú aj chutnejšie. Zábradlie je zároveň dostatočne pevné, takže sa nemusíte obávať, že sa vaša opora prepadne. Ak máte teda veľmi staré a nefunkčné zábradlie, mali by ste popremýšľať nad jeho výmenou.
Myslite taktiež na vlhkosť a s ňou spojené plesne. Toto sme napríklad podcenili i my. Kvetináče sme naukladali priamo na podlahu a navyše tesne vedľa seba. O sa nám nepekne vypomstilo. Preto pod kvetináče vždy položte niečo, čo ich oddelí od podlahy. Môže to byť drevená debnička alebo betónová tvárnica. Dobre poslúžia aj klasické poličky.